Za ideálního, vzácného a bezmračného podzimního dne /19 stupňů Celsia/ téměř na sklonku podzimu vyrazilo 14 účastníků Domova na jednodenní výlet za krásami jičínska. O zdravotní péči účastníků se vzorně starala rehabilitační sestra Z. Tallerová a o stravovaní bylo vzorně postaráno jako obvykle p.Z.Riegerovou. Jako řidiči se prezentovali ředitel Z.Vlk a Š.Hašek, neobvyklou raritou byla účast vozíčkáře p. Fr. Kubánka, který byl viditelně ve výborné zdravotní kondici /věk přes 70 let !/ a výlet si přímo požitkářsky vyžíval a byla v něm cítit radost z vytržení životní jednotvárnosti. Hlavním navigátorem a odborným průvodcem celé expedice byl p. Randus /historik amatér - novoborský Jára Cimrman /.
- Hrad Kost
První zastávkou zájezdu byl hrad K o s t, ležící v překrásném údolí Plakánek u města Sobotky, kde se přímo otevírá brána do CHKO Prachovské skály. Prohlídka samotného hradu Kost /patřící rodině Kinských/ byla velmi zajímavá a kromě krásných pohledů do hlubokých údolí, byla zajímavá celá prohlídka samotného hradu. V jednotlivých místnostech byly vkusně a velice podrobně písemně označeny sbírky dobových zbraní, jak palných, tak i ručních, ochranné zbroje a stěny zdobily portréty majitelů hradu a jejich manželek a příbuzných. Velmi zajímavá /hlavně pro pí. Riegerovou/ byla prohlídka bývalé zámecké kuchyně i se zachovalým kuchyňským nářadím.
- Semtínská lípa
Neplánovaná, ale překrásná byla zastávka u /bohužel/ již vyvrácené a spadlé rarity, několik století staré lípy. Z místa, kde tato rarita stávala byl překrásný pohled /za průzračné a naprosto bez smogové viditelnosti /na jižní stranu, kde se vypínal hrad Humprecht - dominanta a rodiště básníka F.Šrámka, chlouba města Sobotky. Na severní straně se tyčila další rarita této oblasti - hrad Trosky, v pozadí s vrchem Tábor a jeho známou rozhlednou.
- Jičín
Další zastávkou bylo okresní město Jičín /největší město oblasti/, které proslavil Václav Čtvrtek ve svých pohádkách o loupežníku Rumcajsovi, bývalém známém ševci v městě. Prohlédli jsme si vkusné a zrenovované náměstí, které vévodí proslulá brána a po jen nejnutnějším zdržení jsme pokračovali v další cestě. Po velmi krátkém bloudění jsme našli cestu do našeho dalšího cíle.
- Staré hrady
Staré hrady je obec ležící jižně od města Sobotky, zhruba na poloviční cestě mezi Kopidlnem a Ml. Boleslaví. Zdejší tvrz patří šlechtické rodině Šliků a jejím potomkům. Zdejší areál byl v takové fázi devastace, že za minulého režimu byl určen k demoličnímu odstřelu. Našlo se mnoho nadšenců přímo z místa a nejbližšího okolí, kteří se ukázali jako dokonalí patrioti a svépomocí, ve svém volném čase rekonstruovali zámeček /od roku 1967/, přesto je patrno, že čas se neúprosně na některých místech nesmazatelně podepsal. V překrásném a idylickém prostředí na nádvoří zámečku se před prohlídkou celá naše skupina občerstvila a obě Zdeny nám předložily chutné sendviče, kávu i moučník. Samotná většina vnitřních prostor slouží jako archiv a depozitář Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově. V ostatních místnostech jsou umístěny aktuální výstavy. V jedné z místnosti byla výstava nejnovějších výtvoru novoborských sklářů a v druhé výstava fotografií z inscenace opery Prodaná nevěsta v různých částech Evropy, pod vedením nejzkušenějších dirigentů. V chodbách letohrádku byly instalovány památky na zdejší kraj a blízké okolí, jednalo se o písemnosti rodáků, archeologické nálezy a ukázky ze sbírky místních malířů, nebo těch, který si tento malebný kraj oblíbili. Za zmínku stála krásná prohlídka pracovny a knihovny našeho básnického velikána Jaroslava Vrchlického /pracovna jsem byla převezena !/.
- Zámecký pivovar Dětenice
Vrcholem krásného zájezdu byla návštěva rázovité restaurace s pivovarem v areálu zámeckého parku Dětenice. Zde je výroba piva starou tradicí / od roku 1307/. A tak jsme navštívili Zámeckou krčmu /Žrádelník/. Restaurace je velmi stylová, svérázná, včetně obsluhy. Pivo nám všem chutnalo /obdivuhodný byl výkon naší vždy oblíbené pí. Zdeny R., která vypila sama na posezení půlku sudu/. Potom následoval odjezd zpět do centra Lužických hor.
/Poznámka J.H.: jako účastník zájezdu ručím za chronologii. absolutně neručím za historické údaje a to ostatní prochází nepovšimnuto a tak nějak se mě ani netýká. Děkuji !/.