Domov důchodců Sloup v Čechách, p.o.

Výlet na Königstein

Kapitola: Výlet na Königstein

Z kroniky: Kronika 2007 pavilonu B

Autor: Jan Hruban

Ve středu dne 3. října 2007 jsme se vypravili na prvý zahraniční zájezd do Spolkové republiky Německo. Výše zmíněná pevnost leží jen 16 km od státní hranice směrem po toku Labe. Je to největší vnitrozemské opevnění v celé Evropě. Samotná pevnost se rozkládá ve výši 60-80 m nad okolním terénem. Do pevnosti podle skály vede krásný prosklený výtah, který jednak umožňuje přístup i handycapovaným osobám a jednak umocňuje výhled na překrásnou okolní krajinu.

Vybrali jsme si k výletu podzimní den, ale měli jsme opět štěstí, neboť ranní mlha ustoupila a před polednem dokonce se prodral i sluneční svit. Na vrcholu, v samotné pevnosti, nás čekal překrásný výhled na údolí Labe, které právě pod pevnosti se zarývá obrovským meandrem do překrásně zbarveného údolí podzimními barvami. I přes podzimní opary byl s pevnosti překrásný výhled a byla vidět 25 km vzdálená Pirna a 30 km vzdálené Drážďany. Samotná pevnost se skládá z četných objektů, které jsou upraveny jako stálé muzejní expozice /těžká i lehká zbroj, dobová vojenská strůj, potravinové sklady/, nebo stylové občerstvovací zastávky. Dolu k našemu autobusu jsme šli krkolomnou pěší trasou, ale ta ještě více umocnila prohlídku nedobytnost této pevnosti z konce 18. století.

Plni dojmů jsme se posilnili studeným obědem - českou klasikou (chleba, řízek, chleba) a vyrazili na zpáteční cestu. Myslím, že nikdo nemohl litovat účasti na tomto výletu.

Domov důchodců Sloup v Čechách, p.o.

Benešova č.1, 471 52 Sloup v Čechách (Ukázat na mapě)

IČ: 482 829 28

Datová schránka: eyekh45

+420 775 889 833, +420 775 889 808 (sociální pracovnice)

marie.korinkova@dd-sloupvcechach.cz (sociální pracovnice - oddělení PP)
nikola.tschertnerova@dd-sloupvcechach.cz (sociální pracovnice - oddělení B a LP)

Poslání organizace

Posláním domova je chránit lidská práva a suverenitu uživatelů. Zjišťovat a zajišťovat životní potřeby uživatelů v prostředí malých komunit tak, aby v rámci možností pobytového zařízení, jejich naplňování plynulo přirozeně, v klidu, trpělivě a s laskavostí vlastní rodinnému prostředí.