Autor: Jan Hruban

Ve čtvrtek dne 28. února 2008, krátce po 8,30 hod. jsme vyrazili jedním transportérem /nikoli obrněným/ směr Praha, konkrétně Malostranské náměstí - Valdštejnská jízdárna. Tam se konala výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba, které předcházela výborná pověst. Výstava se konala pod záštitou Senátu České republiky, přímo pod patronací senátora Přemysla Sobotky. Praha nás přivítala vlídným počasím /občas vysvitlo i slunko/, ale před vstupem nepředstavitelnou frontou zájemců. /Vzdáleně připomínala v menším měřítku frontu před kremelským Mauzoleem na pilinami vycpaného zakladatele sovětské mafie/. Pan ředitel, jak velí asi jeho funkce, za nás poctivě vystál hodinovou překážku před vchodem na vlastní výstavu.

Samotná výstava byla velmi rozsáhlá a rozdělená tématicky do 4.dílů.
1. Invita invidia - v této části byl popsán a exponáty doložen vzestup Albrechta z Valdštejna.
2. Terra felix /šťastná země/ - zde byla dopodrobna znázorněna velikost území, které Albrecht ovládal.
3. Xerxes, veliký Artaxeres - zde byla popisována Albrechtova vojenská tažení a vítězné bitvy.
4. Bestia vixit - každý vzestup budí i nepřátelství a závist. /kupodivu tato skutečnost platí dodnes a s velkou pravděpodobností bude platit i nadále/. Tak je pochopitelné, že i Albrecht měl své závistivce a odpůrce. Takže výstava končí životem Albrechta z Valdštejna, který byl v Chebu zavražděn.

Výstava byla vkusně a přehledně instalována, jednotlivé exponáty byly svezeny ze zámků z celé ČR /Opočno, Náchod, Jíčín/, doplněné i rakouskými exponáty. Zajímavým doplňkem bylo dobové zbrojové vybavení armád, bojové prapory, stejnokroje atd. Na výstavě bylo instalováno i audiovizuální vybavení, které přibližovalo tehdejší dobu. Výstava působila na každého hlubokým dojmem a odvezli jsme si nezapomenutelný zážitek.

Aktuálně (všechny články)

  • pro 20

    Vánoční setkání s rodinami 2019

    18. - 19.12. příjemnou předvánoční atmosféru jsme v našem domově důchodců oslavili „Vánočním setkáním s rodinami“.

  • pro 20

    ZŠ Arnultovice 2019

    Dne 19.12. jsme si za doprovodu dětí a paní učitelky ze ZŠ v Arnultovicích zazpívali nejznámější koledy a poslechli si recitaci básní.