Podzimní výlet na jičínsko /25. října 2006/

Autor: Jan Hruban

Za ideálního, vzácného a bezmračného podzimního dne /19 stupňů Celsia/ téměř na sklonku podzimu vyrazilo 14 účastníků Domova na jednodenní výlet za krásami jičínska. O zdravotní péči účastníků se vzorně starala rehabilitační sestra Z. Tallerová a o stravovaní bylo vzorně postaráno jako obvykle p.Z.Riegerovou. Jako řidiči se prezentovali ředitel Z.Vlk a Š.Hašek, neobvyklou raritou byla účast vozíčkáře p. Fr. Kubánka, který byl viditelně ve výborné zdravotní kondici /věk přes 70 let !/ a výlet si přímo požitkářsky vyžíval a byla v něm cítit radost z vytržení životní jednotvárnosti. Hlavním navigátorem a odborným průvodcem celé expedice byl p. Randus /historik amatér - novoborský Jára Cimrman /.

 1. Hrad Kost
  První zastávkou zájezdu byl hrad K o s t, ležící v překrásném údolí Plakánek u města Sobotky, kde se přímo otevírá brána do CHKO Prachovské skály. Prohlídka samotného hradu Kost /patřící rodině Kinských/ byla velmi zajímavá a kromě krásných pohledů do hlubokých údolí, byla zajímavá celá prohlídka samotného hradu. V jednotlivých místnostech byly vkusně a velice podrobně písemně označeny sbírky dobových zbraní, jak palných, tak i ručních, ochranné zbroje a stěny zdobily portréty majitelů hradu a jejich manželek a příbuzných. Velmi zajímavá /hlavně pro pí. Riegerovou/ byla prohlídka bývalé zámecké kuchyně i se zachovalým kuchyňským nářadím.
 2. Semtínská lípa
  Neplánovaná, ale překrásná byla zastávka u /bohužel/ již vyvrácené a spadlé rarity, několik století staré lípy. Z místa, kde tato rarita stávala byl překrásný pohled /za průzračné a naprosto bez smogové viditelnosti /na jižní stranu, kde se vypínal hrad Humprecht - dominanta a rodiště básníka F.Šrámka, chlouba města Sobotky. Na severní straně se tyčila další rarita této oblasti - hrad Trosky, v pozadí s vrchem Tábor a jeho známou rozhlednou.
 3. Jičín
  Další zastávkou bylo okresní město Jičín /největší město oblasti/, které proslavil Václav Čtvrtek ve svých pohádkách o loupežníku Rumcajsovi, bývalém známém ševci v městě. Prohlédli jsme si vkusné a zrenovované náměstí, které vévodí proslulá brána a po jen nejnutnějším zdržení jsme pokračovali v další cestě. Po velmi krátkém bloudění jsme našli cestu do našeho dalšího cíle.
 4. Staré hrady
  Staré hrady je obec ležící jižně od města Sobotky, zhruba na poloviční cestě mezi Kopidlnem a Ml. Boleslaví. Zdejší tvrz patří šlechtické rodině Šliků a jejím potomkům. Zdejší areál byl v takové fázi devastace, že za minulého režimu byl určen k demoličnímu odstřelu. Našlo se mnoho nadšenců přímo z místa a nejbližšího okolí, kteří se ukázali jako dokonalí patrioti a svépomocí, ve svém volném čase rekonstruovali zámeček /od roku 1967/, přesto je patrno, že čas se neúprosně na některých místech nesmazatelně podepsal. V překrásném a idylickém prostředí na nádvoří zámečku se před prohlídkou celá naše skupina občerstvila a obě Zdeny nám předložily chutné sendviče, kávu i moučník. Samotná většina vnitřních prostor slouží jako archiv a depozitář Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově. V ostatních místnostech jsou umístěny aktuální výstavy. V jedné z místnosti byla výstava nejnovějších výtvoru novoborských sklářů a v druhé výstava fotografií z inscenace opery Prodaná nevěsta v různých částech Evropy, pod vedením nejzkušenějších dirigentů. V chodbách letohrádku byly instalovány památky na zdejší kraj a blízké okolí, jednalo se o písemnosti rodáků, archeologické nálezy a ukázky ze sbírky místních malířů, nebo těch, který si tento malebný kraj oblíbili. Za zmínku stála krásná prohlídka pracovny a knihovny našeho básnického velikána Jaroslava Vrchlického /pracovna jsem byla převezena !/.
 5. Zámecký pivovar Dětenice
  Vrcholem krásného zájezdu byla návštěva rázovité restaurace s pivovarem v areálu zámeckého parku Dětenice. Zde je výroba piva starou tradicí / od roku 1307/. A tak jsme navštívili Zámeckou krčmu /Žrádelník/. Restaurace je velmi stylová, svérázná, včetně obsluhy. Pivo nám všem chutnalo /obdivuhodný byl výkon naší vždy oblíbené pí. Zdeny R., která vypila sama na posezení půlku sudu/. Potom následoval odjezd zpět do centra Lužických hor.
  /Poznámka J.H.: jako účastník zájezdu ručím za chronologii. absolutně neručím za historické údaje a to ostatní prochází nepovšimnuto a tak nějak se mě ani netýká. Děkuji !/.

Aktuálně (všechny články)

 • bře 06

  Mezinárodní den žen - březen 2020

  6. 3.  jsme i v našem domově důchodců potěšily jarní květinou každou ženu. Společně s paní ředitelkou domova jsme vykouzlily úsměv na nejedné tváři našich seniorek.

   

 • bře 06

  Ovarové hody - únor 2020

  26. 2. Cimbálová muzika, domácí škvarky, sádlo a ovar, to vše nechybělo na ovarových hodech tento týden u nás v domově.