Autor: Jan Hruban

Ve čtvrtek dne 28. února 2008, krátce po 8,30 hod. jsme vyrazili jedním transportérem /nikoli obrněným/ směr Praha, konkrétně Malostranské náměstí - Valdštejnská jízdárna. Tam se konala výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba, které předcházela výborná pověst. Výstava se konala pod záštitou Senátu České republiky, přímo pod patronací senátora Přemysla Sobotky. Praha nás přivítala vlídným počasím /občas vysvitlo i slunko/, ale před vstupem nepředstavitelnou frontou zájemců. /Vzdáleně připomínala v menším měřítku frontu před kremelským Mauzoleem na pilinami vycpaného zakladatele sovětské mafie/. Pan ředitel, jak velí asi jeho funkce, za nás poctivě vystál hodinovou překážku před vchodem na vlastní výstavu.

Samotná výstava byla velmi rozsáhlá a rozdělená tématicky do 4.dílů.
1. Invita invidia - v této části byl popsán a exponáty doložen vzestup Albrechta z Valdštejna.
2. Terra felix /šťastná země/ - zde byla dopodrobna znázorněna velikost území, které Albrecht ovládal.
3. Xerxes, veliký Artaxeres - zde byla popisována Albrechtova vojenská tažení a vítězné bitvy.
4. Bestia vixit - každý vzestup budí i nepřátelství a závist. /kupodivu tato skutečnost platí dodnes a s velkou pravděpodobností bude platit i nadále/. Tak je pochopitelné, že i Albrecht měl své závistivce a odpůrce. Takže výstava končí životem Albrechta z Valdštejna, který byl v Chebu zavražděn.

Výstava byla vkusně a přehledně instalována, jednotlivé exponáty byly svezeny ze zámků z celé ČR /Opočno, Náchod, Jíčín/, doplněné i rakouskými exponáty. Zajímavým doplňkem bylo dobové zbrojové vybavení armád, bojové prapory, stejnokroje atd. Na výstavě bylo instalováno i audiovizuální vybavení, které přibližovalo tehdejší dobu. Výstava působila na každého hlubokým dojmem a odvezli jsme si nezapomenutelný zážitek.

Aktuálně (všechny články)

  • bře 06

    Zákaz návštěv v DD Sloup v Čechách

    DD Sloup v Čechách – S účinností k 5. 3. 2018 platí v Domově důchodců Sloup v Čechách zákaz navštěvování klientů. Vedení domova tak reaguje na epidemiologickou situaci v Libereckém kraji a také na doporučení ošetřujícího lékaře. Našim cílem je ochránit zdraví klientů, pro které mohou být tato onemocnění závažná. Tímto také rušíme veškeré plánované aktivity v DD a mimo DD. Zákaz platí do odvolání, o zrušení dočasného zákazu Vás budeme informovat.

  • pro 29

    Vánoční setkání s rodinami

    U příležitosti blížících se Vánoc jsme se zde sešli dne 12. 12. 2017 u tradičního „Vánočního setkání s rodinami“.