Výlet na Königstein

Autor: Jan Hruban

Ve středu dne 3. října 2007 jsme se vypravili na prvý zahraniční zájezd do Spolkové republiky Německo. Výše zmíněná pevnost leží jen 16 km od státní hranice směrem po toku Labe. Je to největší vnitrozemské opevnění v celé Evropě. Samotná pevnost se rozkládá ve výši 60-80 m nad okolním terénem. Do pevnosti podle skály vede krásný prosklený výtah, který jednak umožňuje přístup i handycapovaným osobám a jednak umocňuje výhled na překrásnou okolní krajinu.

Vybrali jsme si k výletu podzimní den, ale měli jsme opět štěstí, neboť ranní mlha ustoupila a před polednem dokonce se prodral i sluneční svit. Na vrcholu, v samotné pevnosti, nás čekal překrásný výhled na údolí Labe, které právě pod pevnosti se zarývá obrovským meandrem do překrásně zbarveného údolí podzimními barvami. I přes podzimní opary byl s pevnosti překrásný výhled a byla vidět 25 km vzdálená Pirna a 30 km vzdálené Drážďany. Samotná pevnost se skládá z četných objektů, které jsou upraveny jako stálé muzejní expozice /těžká i lehká zbroj, dobová vojenská strůj, potravinové sklady/, nebo stylové občerstvovací zastávky. Dolu k našemu autobusu jsme šli krkolomnou pěší trasou, ale ta ještě více umocnila prohlídku nedobytnost této pevnosti z konce 18. století.

Plni dojmů jsme se posilnili studeným obědem - českou klasikou (chleba, řízek, chleba) a vyrazili na zpáteční cestu. Myslím, že nikdo nemohl litovat účasti na tomto výletu.

Aktuálně (všechny články)

  • bře 06

    Zákaz návštěv v DD Sloup v Čechách

    DD Sloup v Čechách – S účinností k 5. 3. 2018 platí v Domově důchodců Sloup v Čechách zákaz navštěvování klientů. Vedení domova tak reaguje na epidemiologickou situaci v Libereckém kraji a také na doporučení ošetřujícího lékaře. Našim cílem je ochránit zdraví klientů, pro které mohou být tato onemocnění závažná. Tímto také rušíme veškeré plánované aktivity v DD a mimo DD. Zákaz platí do odvolání, o zrušení dočasného zákazu Vás budeme informovat.

  • pro 29

    Vánoční setkání s rodinami

    U příležitosti blížících se Vánoc jsme se zde sešli dne 12. 12. 2017 u tradičního „Vánočního setkání s rodinami“.